Everything about nowoczesne systemy premiowe
Everything about nowoczesne systemy premiowe
Blog Article
Albo sytuacja druga – w której technique motywacyjny uwzględnia cele i się do nich odnosi – ale cele, jak wspomniałem przed chwilą, są źle postawione. Bo w obu tych przypadkach premiujemy zespoły, które pracują tak, że za parę miesięcy mogą pojawić się problemy.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy właścicielami firmy produkcyjnej. Wpływa do nas zamówienie na dosłownie minutę przed końcem miesiąca.
[Scenario analyze] Geotest – budowanie strategii organizacji opartej na procesach Wzrost firmy oznacza zmiany. Wejście na wyższy poziom wymaga modyfikacji sposobów działania w firmie i dokładnego przyjrzenia się wszystkim procesom.
Dobry procedure premiowy w firmie produkcyjnej powinien być oparty o odpowiednio zdefiniowane wskaźniki efektywności KPI.
Błąd numer cztery to premiowanie od wartości sprzedaży. Czyli układanie systemu premiowego tak, że uwzględnia on kwoty na fakturze, a nie uwzględnia marży.
Jak często przyznawać premię? W firmach często spotykamy program premiowy miesięczny, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i wcale nie musimy się zamykać na jeden rodzaj systemu. Szerzej omawiam to poniżej, w punkcie „Określanie okresów premiowania”, ponieważ zanim zdecydujemy, w jakich okresach będziemy wypłacać premię poszczególnym pracownikom, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są cele systemu premiowania, a także jakie cele firmy ma wspierać.
Ta forma zarządzania w oparciu o wskaźniki jest kluczem do efektywnego planowania w firmie. Sprzyja ona także osiąganiu przez organizację założonych celów strategicznych, które odgrywają bardzo istotną rolę przy projektowaniu systemu premiowego dostosowanego do jej potrzeb.
Należy tutaj zadbać z jednej strony o realność oczekiwań bazowych, a z drugiej o takie zbudowanie progów ponad a hundred% realizacji, aby były one ambitne i jednocześnie możliwe do realizacji.
Oczywiście nie zawsze da się dokładnie zmierzyć wpływ każdego aspektu pracy na wynik firmy, ale powinniśmy do tego dążyć.
W firmach produkcyjnych do skonstruowania funkcjonalnego systemu premiowego wykorzystuje się wskaźniki efektywności spójne z celami strategicznymi organizacji. Szczegółowo to zagadnienie zostanie przeanalizowane w dalszej części artykułu poświęconej wskaźnikom efektywności wykorzystywanym do celów premiowych. Na tym etapie przyjrzyjmy się natomiast charakterystyce dobrego systemu premiowego oraz temu, jakie funkcje on pełni w organizacji produkcyjnej.
Niestety często spotykamy także systemy prowizyjne oparte o nieadekwatne wskaźniki, czyli takie, które więcej informacji nie wskazują faktycznej rentowności funkcjonującego systemu.
Bo co się okazuje, w wielu organizacjach, z którymi pracujemy w Plona Consulting, procedure motywacyjny wcale nie motywuje. A czasami – wręcz przeciwnie. Sprawia, że ludzie pracują mniej chętnie. Co zauważam na przykład, kiedy systemy motywacyjne są oparte o uznaniowe premie. Czyli na dobrą sprawę pracownik może wcale nie wiedzieć czego się od niego oczekuje, o realizację jakich zadań powinien dbać najbardziej, z jakich liczb będzie rozliczany – i koniec końców patrząc pod koniec miesiąca wstecz, na to jak pracował przez ostatnie 4 tygodnie, nie będzie w stanie określić czy dostanie premie czy nie i na przykład co musiałoby się wydarzyć, co powinien zmienić, poprawić, żeby tę premię dostać za miesiąc. Więc jak widać na tym przykładzie – wiele methodów jest „motywacyjnych”
Szkolenia są organizowane w bardzo dobrych centrach edukacyjno szkoleniowych np. Golden Floor Tower w Warszawie. Centra są dobrze skomunikowane i nowoczesne. Mieszczą się w budynkach najwyższej klasy. W trakcie szkolenia zapewniamy catering i przerwy kawowe.
Przede wszystkim przyjrzyjmy się aktualnie funkcjonującemu systemowi, o ile jakiś procedure w przedsiębiorstwie funkcjonuje. Pod uwagę w szczególności powinniśmy wziąć następujące parametry, funkcjonalności i oczekiwania: